Jak powstają zmarszczki poziome na czole?

Zmarszczki są objawem starzenia – w pewnym wieku pojawiają się u każdej osoby, choć istnieje wiele sposobów, by ów moment opóźnić i wiele, by uczynić je mniej widocznymi. Zmarszczki na czole są jednymi z najbardziej rzucających się w oczy – w postaci poziomej pojawiają się wówczas, gdy „marszczymy czoło”, na skutek złości, zmartwienia czy zaskoczenia. Są to tak zwane zmarszczki mimiczne, związane z pracą mięśni odpowiedzialnych za mimikę twarzy. Nie da się jednak wciąż być zrelaksowanym i nie można też na siłę starać się nie robić min. Wstrzykiwanie specyfików wygładzających zmarszczki może zaś czasem doprowadzić do okresowej trudności w ruszaniu czołem – co obserwujemy u niektórych celebrytów. Twarz jest wówczas nienaturalna, sztuczna, obca i bez wyrazu. W jaki sposób naturalnie zapobiec pojawieniu się zmarszczek poziomych na czole i jak się ich pozbywać?

Zmarszczki na czole – jak powstają?

Zmarszczki na czole dzielą się na pionowe i poziome. Pionowe pojawiają się wówczas, gdy marszczymy nos, na czymś się skupiamy, staramy się coś dostrzec w oddali. Najczęściej to bruzdy pomiędzy brwiami, które nie rzucają się tak bardzo w oczy. Inaczej rzecz się ma ze zmarszczkami poziomymi, które biegną przez całe czoło lub jego większą część.

Jak już wspomniano we wstępie, najczęściej są to po prostu zmarszczki mimiczne, które kiedyś i tak by się pojawiły. Jednakże nie u wszystkich osób są tak samo głębokie i wyraźne – wiele zależy na przykład od rodzaju cery (najpóźniej zmarszczki pojawiają się na cerze tłustej), ale również od częstotliwości jej opalania, czy też niewłaściwego nawilżania. Na stan skóry ma wpływ również stopień zanieczyszczenia powietrza oraz między innymi palenie papierosów czy dieta – wiele zależy więc od nas samych!

Zmarszczki poziome na czole – profilaktyka

Skoro nałogi, zła dieta, nadmierne opalanie i zły stan skóry wpływają na pojawianie się zmarszczek, to najlepszym lekarstwem na nie jest właściwe odżywianie, skończenie z nałogami oraz odpowiednia pielęgnacja! W żadnym razie nie da się powstrzymać mięśni twarzy przed ruchami i nie ma to najmniejszego sensu – tak zwana „kamienna twarz” oznacza zero ekspresji, emocji, życia. A przecież jest to najważniejsze!

Kilka rzeczy na stan skóry wpływa w szczególności. Są to:

– woda (co najmniej 10 szklanek dziennie),

– zjadanie świeżych warzyw i owoców (zwłaszcza tych bogatych w witaminę A, która wpływa na poprawę kolorytu skóry i jej rozświetlenie, ale zwracajmy uwagę również na witaminę C, E i K),

– wykonywanie peelingów, by złuszczyć martwy naskórek (najlepiej by były to peelingi naturalne, jak jogurt z płatkami owsianymi czy malinami, peeling cukrowy, albo kawowy),

– wysypianie się (co najmniej 7-8 godzin dziennie, gdyż w czasie snu cały nasz organizm, a zatem również i skóra regeneruje się),

– unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce, a w czasie wychodzenia w słoneczne dni używanie kremu z filtrem na twarz,

– używanie kremów przeciwzmarszczkowych, wklepywanych w skórę czoła po uprzednim, dokładnym zmyciu makijażu [więcej na Portalu abcZdrowie].

Zmarszczki poziome – jak się ich pozbyć?

Zmarszczki poziome na czole szpecą, jeśli są zbyt głębokie i widoczne z daleka. Tak naprawdę nie ma jednak jednego naturalnego i skutecznego sposobu by się ich pozbyć, gdy już staną się wyraziste. Również i w tym przypadku sprawdza się zasada, że dużo lepiej zapobiegać niż leczyć. Zmarszczki można jednak spróbować wygładzić stosując kremy nawilżające i przeciwzmarszczkowe. Powinny być bogate w przeciwutleniacze, które spowalniają proces starzenia i przynajmniej sprawią, że zmarszczki się nie pogłębią. Warto stosować również kremy z kwasami owocowymi, które pobudzają skórę do produkcji uelastyczniającego kolagenu – zmarszczki mogą się wówczas wyraźnie spłycić.

Jeśli już nic nie pomaga, można udać się do kosmetyczki. Najpierw warto zainteresować się eksfoliacją, czyli peelingiem złuszczającym powierzchniowe warstwy naskórka. Później – jeśli tak postanowimy – można wybrać usuwanie zmarszczek przy pomocy lasera, albo w ostateczności zdecydować się na botox.