Leczenie kanałowe zębów.
Porady

Leczenie kanałowe – kiedy trzeba je rozpocząć?

Leczenie kanałowe leczy próchnicę i inne schorzenia miazgi zębowej. Można je dziś przeprowadzić także przy użyciu mikroskopu. Na czym polegają różnice i kto może z nich skorzystać?

Na czym polega leczenie kanałowe? Podstawowa wiedzaLeczenie kanałowe Gdańsk.

Pytania o to na czym polega leczenie kanałowe towarzyszą pacjentom zbyt rzadko. Zwykle kiedy dopada nas ból zęba, udajemy się do gabinetu stomatologicznego i poddajemy pracy dentysty. Warto jednak wiedzieć, że leczenie kanałowe jest skutkiem infekcji bakteryjnej, która doprowadziła do stanu zapalnego miazgi. To może być próchnica, ale też uszkodzenie mechaniczne zębów.

Leczenie kanałowe Gdańsk jest po to, by nie usuwać zęba, ale jeszcze go odbudować. Rozpoczyna się zawsze otwarciem zęba. Lekarz w tradycyjnym postępowaniu musi zatruć miazgę i usunąć ją.

Stomatolog może wtedy swobodnie przejść do kolejnych kroków, czyli:

 • otwarcia kanałów i wyczyszczenia ich.
 • włożenia nowego wypełnienia.
 • odbudowywania korony zębowej.

Zatruwanie zęba w leczeniu kanałowym – co to jest?Leczenie kanałowe.

Zatruwanie zęba w leczeniu kanałowym to ważny etap tradycyjnego leczenia. Na nerw zęba dentysta kładzie środek nazywany paraformaldehydem – doprowadza on w ciągu kilku dni do całkowitego obumarcia miazgi.

Pomiędzy zatruciem miazgi a kolejnymi czynnościami wykonywanymi przez dentystę, trzeba zachować ok. 10 dni odstępu czasowego. Leczenie kanałowe pod mikroskopem pomija etap zatrucia i stosuje w jego miejsce ekstyrpację zęba. Przez wszystkie etapy przechodzi się w ciągu jednej wizyty.

Ile trwa leczenie kanałowe? Jak zaoszczędzić na czasie?

Wizyty stomatologiczne zwykle wiążą się z pytaniem o to ile trwa leczenie kanałowe. Proces ratowania i odbudowy zęba może rozciągać się na okres kilu tygodni. Przy użyciu mikroskopu odbywa się na wspomnianej, jednej wizycie – wystarczy poświęcić na to ok. 60 minut.

Poza oszczędnością czasu, leczenie kanałowe pod mikroskopem niesie za sobą korzyści w postaci:

Leczenie kanałowe zęba.

 • lepszego obrazu uzyskiwanego przez dentystę.
 • minimalizowania ryzyka zakażeń bakteryjnych.
 • minimalizowania ryzyka błędu i ewentualnego powtórzenia leczenia.
 • dostępności dla każdej grupy wiekowej – przy użyciu mikroskopu można wyleczyć także mleczaki.

Z tych powodów uznawane jest za lepsze i skuteczniejsze.

Czy leczenie kanałowe boli? Czy dentysta stosuje znieczulenie?

O to czy leczenie kanałowe boli, nie trzeba się martwić – każdy zabieg wykonywany jest przy sile znieczulenia. W klasycznej metodzie pojawia się jednak ból zęba po leczeniu kanałowym – jest to zjawisko, które zwykle dokucza po etapie zatruwania.

Rozpierający ból sygnalizuje aktywność paraformaldehydu. Ból po leczeniu kanałowym nie dotyczy zabiegu pod mikroskopem, choć w tej sytuacji pojawia się dyskomfort przy migdałkach. Przechodzi on w ciągu kilku godzin, ewentualnie 2-3 dni.

Ile kosztuje leczenie kanałowe? Widełki cenoweLeczenie kanałowe zębów.

O tym ile kosztuje leczenie kanałowe, decyduje kilka czynników – np. indywidualny cennik lekarza lub ilość kanałów w jamie ustnej. Nie bez znaczenia pozostaje wielkość miejscowości – w mniejszych miastach za zabiegi zapłacimy mniej.

Średni koszt leczenia kanałowego bez mikroskopu to od 100 d 500 złotych. Leczenie kanałowe pod mikroskopem będzie wynosiło już od 500 do 2000 złotych. Tradycyjna metoda jest częściowo refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia (każdy dorosły w ramach NFZ może leczyć zęby 1,2,3), natomiast nowoczesny sposób musi być przeprowadzony w oparciu o prywatną praktykę lekarską.

5 (100%) 5 głosów

5 komentarzy

 • Michalina85

  Moje dziecko niedługo będzie miał robione leczenie kanałowe zęba.. Nie wiem co robić, boje się, że zniechęci się do wizyt u dentysty.. Mam nadzieje, że nie będzie go bolało.

  • JuliTa2

   Nie masz co się martwić. W dzisiejszych czasach leczenie kanałowe jest przeprowadzane pod bardzo dobrymi znieczuleniami. Myślę, że wizyta przebiegnie gładko oraz dentysta będzie odpowiednio przygotowany na wizytę dziecka i będzie potrafił opanować sytuacje 😀

 • nita

  Jak będziemy systematycznie dbać o higienę jamy ustnej oraz odpowiednie często nitkować i płukać zęby to nigdy nie będziemy musieli iść na zabieg leczenia kanałowego zębów 🙂

 • Niko278

  Niedługo będę miał leczenie kanałowe górnej piątki. Na ostatniej wizycie zatruli mi ząb. mam się pokazać za 1,5 tygodnia. Nigdy wcześniej nie miałem leczenia kanałowego, ktoś może mi napisać co mnie będzie czekać?

  • kubczyk

   Czekać cię będzie jeszcze usunięcie miazgi, wyczyszczenie, wypełnienie kanałów, a na sam koniec plomba:). Ja swoje zęby leczyłem kanałowo w K2Dental w Gdańsku i miałem trochę bardziej skomplikowany problem, ale poradzili sobie znakomicie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *