Na czym polega wypełnianie zmarszczek osoczem?

Wypełnianie zmarszczek osoczem nosi również potoczną nawę, która może wzbudzać jeszcze większą ciekawość i chęć poznania tej metody, a mianowicie wampirzy lifting. Dlaczego? Osocze to składowa naszej krwi i właśnie ono jest wykorzystywane dla osiągnięcia efektu odmłodzenia skóry.

Zabieg wypełnienia zmarszczek z zastosowaniem bogatopłytkowego osocza wyseparowanego z naszej krwi posiada grono zwolenników. Stanowi bowiem alternatywę dla pań, które nie chcą poddawać się zabiegom chirurgii plastycznej lub obawiają się uzyskania nienaturalnego wyrazu twarzy na skutek skorzystania chociażby z botoksu.

Wampirzy lifting niesie jednak za sobą szereg określonych zagrożeń i nie jest przeznaczony dla każdego. Jego wykonanie powinno odbyć się w profesjonalnej klinice medycyny estetycznej, dla uzyskania maksymalnego poziomu bezpieczeństwa. Zanim się na niego zdecydujemy istotne jest aby poznać wszelkie czynniki ryzyka i wykluczyć występowanie jakichkolwiek przeciwwskazań.

Co to jest osocze bogatopłytkowe?

Jest to krwiopochodny preparat, który pozyskuje się z krwi pacjentki. W jego składzie znajduje się duża ilość komórek i czynników wzrostu – peptydów, które pobudzają komórki do podziału i stanowią niezbędny element do biologicznej odnowy tkanek skóry.

Wskazania do zabiegu wypełniania zmarszczek osoczem:

 • jest to zabieg przeznaczony dla pacjentów, których skóra potrzebuje odbudowy oraz biostymulacji.
 • jest to metoda likwidacji zmarszczek dla alergików, którzy nie mogą skorzystać z innych wypełniaczy z uwagi na alergie na ich składniki.
 • osocze pozyskiwane jest z ich własnej krwi, co sprawia że jest preparatem biologicznie obojętnym.
 • inne metody usuwania zmarszczek nie mogą być zastosowane z powodu występowania przeciwwskazań medycznych (np. chirurgia plastyczna, botoks itp.)
 • wypełnianie zmarszczek zlokalizowanych na policzkach,
 • wypełnianie zmarszczek zlokalizowanych na czole,
 • wypełnianie zmarszczek zlokalizowanych szyi,
 • wypełnianie zmarszczek zlokalizowanych na fałdzie nosowo-wargowej,
 • wypełnianie zmarszczek na dłoniach,
 • wypełnianie zmarszczek na dekolcie,
 • wypełnianie zmarszczek okolicy oczu – „kurze łapki”.

Jak wygląda wypełnianie zmarszczek osoczem?

Gdy pacjentka zgłasza się do gabinetu lekarskiego w pierwszej kolejności pobierana jest próbka jej krwi – zwykle jest to 8 ml. Specjalista umieszcza ją w specjalnym urządzeniu o nazwie wirówka, które doprowadza do oddzielenia czerwonych krwinek od osocza bogatopłytkowego. W taki sposób przygotowane osocze zostaje następnie połączone z odpowiednim odczynnikiem – chlorkiem wapnia lub trombiną. Powoduje on aktywacje płytek krwi do produkowania cytokin, czyli białek które stymulują komórki do wzrostu.

Podanie preparatu pacjentce w celu wypełnienia zmarszczek jest możliwe na dwa sposoby:

1. Z wykorzystaniem metody stosowanej w czasie mezoterapii
2. Wolumetria czyli liniowo wzdłuż przebiegu zmarszczek

Zabieg działa w sposób niemal identyczny do naturalnego procesu gojenia się ran w naszym organizmie. W pierwszej kolejności  dokonuje stymulacji komórek macierzystych do namnażania. Następnie oddziałuje pobudzająco na fibroblasty, co prowadzi do zwiększenia ilości wytwarzanego kolagenu – dzięki temu komórki skóry są rewitalizowane i regenerowane. Widoczne jest znaczące nawilżenie i odmłodzenie.

Ile trwa zabieg?

Zabieg wypełniania zmarszczek z zastosowaniem osocza bogatoplytkowego pochłania czas około 60 minut. Kosztuje od 950-2000 zł.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania wampirzego liftingu?

 • Okres ciąży,
 • Okres laktacji,
 • Choroby nowotworowe,
 • Choroby krwi,
 • Pacjenci przyjmujący antykoagulanty (zestawy do biostymulacji wolumetrycznej).

Jeśli nie możemy zdecydować się na zabieg (w wyniku powyższych powodów), powinniśmy rozważyć metody tradycyjne – np. stosowanie kremu przeciwzmarszczkowego Richevon.

Skutki zabiegu

Efekty przeprowadzenia zabiegu wypełniania zmarszczek z zastosowaniem osocza nie są trwałe, utrzymują się przez okres około 6 miesięcy, bez jakiegokolwiek wsparcia ze strony innych zabiegów medycyny estetycznej. Poddając się zabiegowi uzyskujemy:

 • poprawę ukrwienia skory,
 • poprawę elastyczności i jędrności skóry,
 • wzrost tempa gojenia się ran po przeprowadzeniu innych zabiegów medycyny estetycznej,
 • wygładzenie fałdów skórnych oraz zmarszczek.

Ważna informacja

Wielu lekarzy pozostaje sceptycznych do tej metody usuwania zmarszczek, z uwagi na fakt iż jej działanie nie zostało potwierdzone w sposób naukowy. Pomimo ich braku, nie mają najmniejszych wątpliwości, co do faktu iż przeprowadzanie zabiegu może powodować rozwój chorób autoimmunologicznych czy też powstawanie zatorów. Uczulają pacjentów aby unikać łączenia wypełniania zmarszczek osoczem z zabiegami z zastosowaniem kwasu hialuronowego.

4 Responses to Na czym polega wypełnianie zmarszczek osoczem?

 1. Justyna napisał(a):

  6 miesiecy – to tak jak inne zabiegi. Wiec czemu ten niby mialby byc lepszy?

 2. greeeeen napisał(a):

  duzo przydatnych info
  ciekawe jak daleko w ogole posunie sie medycyna estetyczna
  skoro juz wampirzy lifting staje sie popularny

 3. kalarepka napisał(a):

  Czy po tych zabiegach uzywanie kremow na zmarszczki jest wskazane??
  Czy richevon wtedy można wklepywać bez obaw?
  Nie bedzie żadnej interakcji? Tak na chłopski rozum nie, ale wolę się upewnić 😉

 4. Elwian napisał(a):

  Boże … ja tam wolę Richevon niż jakiś lifting.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *